Chryzantemy – co musimy wiedzieć

Chryzantema to słynna na całym świecie roślina ozdobna, wyróżniająca się okazałymi kwiatostanami w kształcie efektownych kul lub koszyków. Często są długowieczne i zachowują urok choćby długi czas po ich ścięciu.

Występująca dziko w licznych regionach Azji, dynamicznie zyskała na popularności nie

Łąka pełna kwiatów

Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com

wyłącznie w Polsce, lecz także całej Europie. W dwudziestym pierwszym wieku da się odnaleźć znacznie dużo podgatunków chryzantem , pasujących do różnorodnych warunków atmosferycznych oraz okoliczności – chociażby zimujące, późne, małe oraz wysokie, o drobnych lub wielkich kwiatostanach. Chryzantemy w dwudziestym pierwszym wieku o wiele zyskują na popularności w Polsce – chociaż dalej przeważnie są kojarzone jako kwiaty listopadowe lub biopreparaty do oczyszczalni stworzone na 1-ego listopada, bardzo często są sadzone dla ozdoby bez wyjątkowych okazji.

Z pewnością warto wiedzieć, iż chryzantemy pełnią te same role w kulturze azjatyckiej, jak w Europie i Stanach Zjednoczonych róża. Tak samo, jak w kręgach europejskich,

Pszczoła na kwiacie

Autor: Ruth Hartnup
Źródło: http://www.flickr.com

czerwona barwa tego kwiatu jest uważana za wyznanie romantycznych uczuć. Ponadto w Japonii złota chryzantema stała się symbolem widniejącym na herbach cesarzy; w tradycyjnej chińskiej medycynie istniał pogląd, że płatki kwiatów chryzantemy wrzucone do kąpieli zapewniają długowieczność. Najprawdopodobniej wynika to ze sporej wytrzymałości owych pięknych, unikatowych kwiatów – jako nieliczne mogą przeżyć przymrozki nie tracąc walorów estetycznych.

Chryzantema

Autor: Maria Meehan
Źródło: http://www.flickr.com

Z punktu widzenia pielęgnacji chryzantemy należą do kwiatów mało wymagających. Opłaca się sadzić je z sadzonek, ale spotykane są też różnorodne techniki – dla przykładu z korzeni. Można je sadzić zarówno w wiosnę, jak i w lato, lecz w razie pewnych szczególnych odmian – chociażby zimujących – lepiej dobrać ich charakterystykę do pory sadzenia. Potrzebują one słońca i dlatego zdecydowanie warto posiadać je w szklarni; wymagają także sporej ilości wody , jak również obficie nawożonej gleby, w rzadkich przypadkach mimo to padają ofiarą szkodników. Dobrze za to wytrzymują niewysokie temperatury. W zamiaru osiągnięcia ładnych i okazałych kwiatów trzeba trzykrotnie w ciągu roku wykonać tak zwane uszczykiwanie, czyli wyeliminowanie końców świeżych pędów. Na pewno należy pamiętać, że przesadzanie nie powoduje problemu w trakcie pielęgnacji chryzantem, o ile wykonuje się je na bieżąco.

Chryzantemy potrafią występować w odmianach o różnej wysokości oraz w najrozmaitszych wariantach kolorystycznych. Poza klasycznymi białymi bądź bladoróżowymi pojawiają się też intensywnie czerwone i pomarańczowe , a także intensywnie żółte. Podczas zimowania znakomitym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałązkami świerkowymi albo torfem, ale pod żadnym pozorem liśćmi z powodu znacznej podatności tych roślin na wilgoć.