Uprawa chryzantem w ogrodzie albo na balkonie staje się coraz bardziej powszechna

Chryzantemy, nazywane też złocieniami, to wyjątkowo powszechne kwiaty, które prawie wszystkim kojarzą się z Dniem Wszystkim Świętych. Niektórzy jednak hodują je na balkonach, warto więc przyjrzeć się nieco dokładniej tym przepięknym kwiatom i dowiedzieć się, o czym dobrze jest pamiętać, gdy sami chcemy zainteresować się ich uprawą.

ogród - fotogram

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com
ogród - malowidło

Autor: Medialab Katowice
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze dobrze jest wiedzieć, iż chryzantemy ogrodowe kwitną od ostatnich miesięcy lata aż do końca jesieni. Najprawdopodobniej dlatego są tak popularne podczas listopadowego święta. Okazuje się jednak, że w innych krajach ludzie ozdabiają nimi patia właśnie dlatego, iż są to jedne z nielicznych kwiatów, jakie da się uprawiać jesienią. Jeśli pragniemy, aby chryzantemy ogrodowe upiększały nasz ogród sklep ogrodniczy online albo taras, to dobrze będzie zasadzić je pod koniec wiosny, kiedy zagrożenie przymrozkami istotnie się zredukuje (dowiedz się więcej o chryzantemach ogrodowych). Lepiej jednak pamiętać, że uprawa chryzantem wymaga od nas trochę trudu – obowiązkowo ich stanowisko powinno być przyszykowane jeszcze zimą. Wtedy to należy użyźnić ziemię kompostem, torfem albo obornikiem. Powinna być ona ciągle nawilżana, ale nie może być rozmokła, gdyż zrujnuje to naszą uprawę.

Jeśli chodzi o zimowanie, to dobrze jest mieć świadomość, że chryzantemy ogrodowe są odporne na mróz. Jednak może być tak, iż w okresie wiosny nie uodpornią się dostatecznie i nie będą gotowe na nadejście zimy. Trzeba je wtedy, przed nadejściem pierwszych mrozów, przykryć torfem lub agrowłókniną, co powinno wystarczająco je ochronić. Miejmy w pamięci, aby nie okrywać ich liśćmi przez wzgląd na nadmierną wilgoć. Warto też wiedzieć, iż uprawa chryzantem nie wymusza na nas przycinania pędów na zimę, albowiem, kiedy nadejdzie wiosna same odpadną – dowiedz się jak uprawiać chryzantemy. Jeśli uprawiamy kwiaty w skrzynkach, to bez wyjątku powinniśmy je przenieść do ciepłych pomieszczeń wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Właśnie z tego powodu chryzantemy pozostawiane na nagrobkach będą właściwie skazane na zmarznięcie – niestety lwia część ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy wybierając te rośliny podczas Święta Zmarłych. Jeżeli zastosujemy się do tych rad, a także sami zaglądniemy do Internetu i poszukamy odpowiednich wiadomości na temat uprawiania złocieni, to możemy być pewni, iż nasze działki i tarasy będą wyglądały wspaniale oraz barwnie aż do początkowych miesięcy zimowych.