Kamień do ogrodu: w jaki sposób można go użyć?

Jeszcze nie tak dawno temu kamień w ogrodach używany był jedynie do wykonania ogródka skalnego. Ale możliwości zastosowania kamienia w ogrodzie są dużo większe. Stawiając na wykorzystanie tego naturalnego materiału w ogrodzie, powinno się wybierać odpowiednie rodzaje. Jakiego typu kamienie najlepiej sprawdzą się w otaczających domu ogrodach?

ogród

Autor: Erin Brierley
Źródło: http://www.flickr.com
Jakiego rodzaju kamień do ogrodu wybierzemy, zależy przede wszystkim od tego, w jakim celu planujemy go wykorzystać. Z kamieni można bowiem nie tylko budować cieszące się popularnością skalniaki, ale również układać z nich alejki czy budować tak bardzo modne w ostatnim czasie gabiony. Zakupiony przez nas kamień do ogrodu powinien odpowiadać także charakterowi, jaki chcemy stworzyć w ogrodzie. (marmurowe kominki) Jeśli nasz ogród ma mieć naprawdę naturalistyczny, wiejski charakter to świetnie sprawdzą się w nim kamienie, które nazbierać można, przechadzając się po polach znajdujących się w małej odległości od naszego domu. W zależności od miejsca, w którym znajduje się dom na polach znaleźć można różne odmiany kamieni. Można natknąć się na kamienie granitowe, bazaltowe, ale także piaskowce lub wapienie.

kamień w ogrodzie

Autor: Jasmine Schladen
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli planujemy założyć we własnym ogrodzie ogródek skalny także nie możemy sięgać po przypadkowe kamienie. Do takiego ogródka należy kupić kamienie, które spotkać można w górach, między innymi kamienie typowe dla Tatr. W Tatrach wyjątkowo często występuje granit. I to właśnie tego kamieni kamieni trzeba użyć do stworzenia swojego ogródka skalnego. Zastosowanie granitu sprawi, że ogród będzie wyglądał niezwykle naturalnie. Jak wspomniano wcześniej, kamień to materiał, z którego można wykonać ścieżki w ogrodzie. Decydując się na taką ścieżkę, powinno się wykorzystać twardy kamień – Kohut. Bez wątpienia do wykonywania ścieżek nie daje się piaskowiec i wapień, które są stosunkowo miękkie. W tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi się granit lub bazalt. Następne zastosowanie kamieni w ogródku to gabiony. Można je napełniać przeróżnej wielkości kamieniami. Ich wielkość nie powinna być jednak mniejsza od oczek siatki, z której gabion zrobiono. Będą się z niego wtedy po prostu wysypywać.